Čtení na víkend

Hodně čtu.. O technologiích a jak mění svět, o práci, penězích, ekologii atd. Většina z toho je anglicky, a nemám čas to překládat nebo nějak sumarizovat. Takže doplním jen stručné titulky. Někdy to jsou delší články, ale stojí za to si je přečíst. Donutí člověka k přemýšlení….

Vztah náboženství a ekonomické prosperity

Úryvek z knihy Civilization:West and the Rest od Nialla Fergussona. Říká v ní mimo jiné, že za bohatství západu stojí protestantismus. Luther totiž vedl lidi k samostanému čtení Bible. To vedlo k větší gramotnosti, vzdělanosti a rozvoji knihtisku. Protestantismus také kladl důraz na pilnost, pracovitost a odříkání.

http://www.pbs.org/wnet/civilization-west-and-rest/killer-apps/the-work-ethic/excerpt-word-ethic-work-ethic/

Knihu jsem zatím ještě nečetl, ale jestli je celá tak  zajímavá jako ten úryvek, tak se na ní dost těším.  Za tip děkuji blogu Co čtu. Což je mimochodem blog, který se vyplatí sledovat.

Studie Oxfam zjistila, že celkové bohatství 85 nejbohatších lidí je rovno majetku 3,5 miliardy lidí. Dost šílené číslo ..

http://www.belfasttelegraph.co.uk/news/local-national/uk/oxfam-combined-wealth-of-the-85-richest-people-is-equal-to-that-of-poorest-35-billion-29931690.html

S tím souvisí další článek o rostoucí nerovnosti ve Spojených státech, moci oligopolů a ztrátě konkurenceschopnosti

http://www.washingtonpost.com/opinions/how-america-became-uncompetitive-and-unequal/2014/06/13/a690ad94-ec00-11e3-b98c-72cef4a00499_story.html

Jak vykrást banku? Zevnitř samozřejmě… aneb příběh o tom, jak došlo k finančnímu kolapsu v roce 2008 a jestli se bude opakovat.

http://www.ted.com/talks/william_black_how_to_rob_a_bank_from_the_inside_that_is

Budoucnost práce ve světě, který je čím dál víc automatizovaný

http://www.businessinsider.com/the-future-of-jobs-the-onrushing-wave-2014-1

Hovnopráce (Bullshit jobs)

Spousta lidí má pocit, že jejich práce by vůbec nemusela existovat. Proč tedy existuje?

http://www.salon.com/2014/06/01/help_us_thomas_piketty_the_1s_sick_and_twisted_new_scheme/

Přednáška na TEDu – Čím jsme bohatší, tím jsme zlejší? Výtažek z několika studií o tom jak se mění chování lidí, když mají či nemají peníze, a hlavně když cítí, že mají díky penězům velkou převahu.

http://www.ted.com/talks/paul_piff_does_money_make_you_mean