Cena ručních prací

Byli jsme dnes na vánočních trzích, kde lidé prodávali ručně vytvořené výrobky, šperky, obrázky, kalendáře, polštáře, čepice… Zvláště pletené čepice mě překvapily, protože paní je prodávala od 60Kč za kus. Protože moje žena také plete, tak mám nějakou představu o tom, jak dlouho tak asi trvá čepici uplést a kolik je na to potřeba materiálu. Taková cena je možná jen za jednoho předpokladu: Paní plete pro radost a nejde ji o peníze, protože ji to s odřenýma ušima pokryje nákup levného a nekvalitního akrylu. Osobně tento přístup nechápu. Paní vypadala, že peníze opravdu potřebuje, soudě alespoň podle toho, co měla na sobě, ale o peníze si asi říct neumí, takže je nikdy mít nebude. Ok ,to je její problém, horší je, že takovéhle prodávání se pod cenou deformuje trh a vychovává zákazníky k nereálnému očekávání nízké ceny. Prodejců ručních prací pod cenou je bohužel dost, stačí se podívat na nabídku na Fleru.

Pro srovnání: Například na Mall.cz se čepice prodávájí kolem 400Kč za kus. Je to masová výroba. Jedná se samozřejmě o kvalitní materiál, žadný trapný akryl, který vám po druhém vypraní zcuckatí.

Otázka je, kolik byste byli ochotní dát za ručně pletenou čepici? Za kolik by jste ji koupili na internetu v dobře udělaném eshopu s patřičným marketingem? 300Kč? 500Kč? nebo šedesát korun?